روغن آب صابون چیست؟

امولسیون چیست؟

معمولا روغن در آب حل نمی شود. وقتی روغن به آب اضافه می شود، ذرات آن به شکل قطرات ریز و به صورت معلق قرار می گیرند. شکستن روغن به ذرات بسیار ریز به وسیله یک ترکیب شیمیایی موسوم به امولسیفایر صورت می گیرد. به محلول روغن در آب، امولسیون می گویند.

آب صابون (روغن حل شونده)

روغن آب صابون، روغنی است که بر خلاف روغن های دیگر،قابل اختلاط با آب است و به این منظور امولوسیون پایداری تشکیل می دهد که به شکل محلول شیری رنگ است. پایداری فوق العاده ی امولسیون و محافظت در برابر خوردگی و زنگ زدگی از جمله مزایای این محصول می باشند. برای خنک کاری و یا روان کاری قطعات فلزی هنگام عملیات تراش، برش و مته کاری و … به کار می روند. آب صابون، علاوه بر انتقال گرما که در اثر اصطکاک فلز با فلز به وجود می آید، با نفوذ به سطوح تماس، موجب روانکاری سطوح عملیات می شود. آب صابون دارای کاربرد های متعددی مانند روانکار آب صابون صنعتی، آب صابون فلز کاری، تراشکاری و صنعتی است.

خرید روغن آب صابون

انواع آب صابون

آب صابون با نام های روغن حل شونده و روغن محلول در آب نیز شناخته می شود .دارای انواع متعددی اعم از آبصابون روغنی، آب صابون روغنی نانو، آب صابون سنتتیک، آبصابون بیو کولنت، آب صابون نانو و غیره می باشد. دارای کاربری های متعددی مانند روانکار آب صابون صنعتی، آبصابون فلزکاری، تراشکاری و صنعتی است.
آب صابون یا روغن امولسیون شونده به مخلوطی از یک نوع روغن پایه و امولسیفایر همراه با مواد افزودنی دیگر که شامل ضد باکتری، خورندگی، ضد کف، و غیره می باشد، گفته می شود. آب صابون از جمله روغن های امتزاج پذیر در آب است که به حالت امولسیون مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر آن روغن حل شونده می باشد، که این روغن به راحتی به نسبت های مختلف با آب ترکیب می شوند و مخلوط شیری رنگ و همگنی را تشکیل می دهند.

بخوانید:  انواع مته ها و کاربرد های آن

آب صابون با روانکاری ایده آل، عملیات فلزکاری را تسهیل نموده و با خنک کنندگی از ایجاد حرارت جلوگیری می نماید. این روغن دارای خاصیت ضدزنگ و ضدکف می باشد که برای کلیه عملیات فلزکاری مناسب می باشد و در بسیاری از عملیات فلزکاری که به مخلوط آب و روغن نیاز است، استفاده می شود. چنانچه هدف جلوگیری بیشتر از زنگ زدگی قطعه کار و ابزار برش و تراش باشد، باید در مخلوط آب و روغن، درصد بیشتری را به روغن اختصاص داد. در واقع از روغن برای روانکاری و از آب برای خنک کنندگی استفاده می کنند.

در فرآیند هایی مانند عملیات ماشین کاری که روانکاری به اندازه خنک کردن اهمیت داشته باشد، از امولسیون غلیظ تری استفاده می کنند. به طور کلی در فرآیندهایی که خنک کنندگی در آن ها از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، از امولسیون رقیق تری نیز استفاده می گردد. امولسیفایرهای آنیونی و غیر یونی اغلب در روانکارهای فلزکاری استفاده می شوند. امولسیفایرهای کاتیونی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند زیرا در محلول قلیایی که (۹.۵-۸ =pH) است، امولسیفایرهای فلزکاری، ناپایدار هستند.
مواد فعالی که در روغن تراشکاری وجود دارند، با سطوح تازه و واکنش‌پذیری که در اثر لایه‌برداری ایجاد شده‌اند می توانند واکنش دهند و از چسبیدن ابزار و قطعه کار ممانعت به عمل آورند.

روش ساخت روغن آب صابون

در حالت کلی برای ساخت آب صابون از سه نوع مایع استفاده می شود که عبارت هستند از: معدنی، نیمه سینتیک و تمام سینتیک. این مایعات، حل شونده در آب هستند. نمونه ‌های سنتتیک عموماً ترکیب روغن و آب هستند که به صورت امولسیون پایدار و با مشخصاتی خوب، برای کاربرد های مختلف صنعت فلزکاری مورد استفاده قرار می گیرند؛ همین موارد در انتخاب و خرید روغن آب صابون تاثیر بسزایی دارند. این مشخصات مناسب عبارت اند از: جلوگیری از زنگ‌زدگی، حفظ PH آب در محدوده ۹ تا ۱۰، قابلیت کار با اکثر فلزات، مقاومت در برابر تجزیه حرارتی و حفظ ایمنی زیست محیطی.

بخوانید:  پیچ خروسکی:همه کاره ابزارهای صنعتی(کاربردها)

انواع مختلف آب صابون

  • روغن فلزکاری
  • روغن تراشکاری
  • روغن برشکاری

 

مزایای آب صابون

  • محافظت در برابر خوردگی برای ماشین آلات و اجزای سازنده
  • تبخیر اندک و ایجاد حالت بخار (مه گرفتگی) اطراف دستگاه
  • سازگاری با پوست (عدم ایجاد عوارض پوستی)
  • نقطه اشتعال و پایداری بسیار بالا

طریقه مصرف آب صابون

بعد از اختلاط روغن و آب (حداکثر به نسبت ۱ به ۲۰) مصرف گردد.

قبل از مصرف Bio، منبع و ظرف آب صابون باید تمیز گردد.

طریقه مصرف آب صابون:

بعد از اختلاط روغن و آب (حداکثر به نسبت ۱ به ۲۰) مصرف گردد.

قبل از مصرف Bio، منبع و ظرف آب صابون باید تمیز گردد.

مضرات روغن آب صابون

یکی از مشکلات عمده ای که مصرف کنندگان روغن آب صابون یا روغن حل شونده با آن رو به رو می شوند، بوی نامطلوبی است که به علت تجمع باکتری در مخازن دستگاه، بعد از مدتی اتفاق می افتد. این فرایند در برخی محصولات مشابه، زودتر از حد معمول به وجود می آید که جدا از عملکرد و نحوه صحیح استفاده از روغن های حل شونده توسط مشتری، گاهاً به دلیل کیفیت پایین برخی محصولات تولیدی مشابه بوده است.

 

سخن پایانی

فروشگاه ابزار پرتو با هدف رضایتمندی و اطمینان خاطر ، بهترین روغن آب صابون خود را برای فروش انتخاب نموده است. شما هموطنان عزیز می توانید انواع روغن آب صابون را در اندازه های مختلف را به راحتی سفارش دهید.

 

برای سفارش کلیک کنید.

 

admin